
Tuvayhun - konsert på TV-aksjonsdagen
søn. 18. okt.
|Nidarosdomen
Med Kirsti Huke, Hans Fredrik Jacobsen, TrondheimSolistene m. fl.


Tid og sted
18. okt. 2026, 20:00 – 21:20
Nidarosdomen, Kongsgårdsgata 2, 7013 Trondheim, Norge
Om arrangementet
På dagen for TV-aksjonen, fyller vi Nidarosdomen med musikk om håp i en såret verden.
"Tuvayhun" er et stort verk av Kim André Arnesen, hvor elementer fra klassisk, verdensmusikk og jazz møtes i et nyskapende uttrykk. Verket bygger på saligprisningene fra Bergprekenen ("Salige er de som...."), men handler om vår egen tid med krig, flukt og verdier som står på spill. Likevel er det ikke et mørkt verk. Det minner oss på at verden fortsatt er vakker, og at vi kan lege mye hvis vi velger å stå sammen og verdsette våre ulikheter. "Tuvayhun" er en oppriktig bønn om en god fremtid for dagens barn, og inneholder sterke beskjeder om fred og omsorg.
Innspillingen av verket ble nominert til to Grammy-priser. Nå får du oppleve verket live i rommet det ble spilt inn, og med de samme solistene og musikerne som på platen.
“Usedvanlig flott og storslagen musikk”
Nettavisen
«Fantastisk, viktig, mektig og spennende på alle måter!»
Salt Peanuts
«Det er monumentalkunst for jentekor og orkester.»
Ballade
Konserten holdes i samarbeid med TV-aksjonen, som i år går til Flyktninghjelpen. Før konserten holder TV-aksjonen en appell.
MEDVIRKENDE
Kirsti Huke, vokal
Mohammed Al-Majzoub, vokal
TrondheimSolistene
Hans Fredrik Jacobsen, fløyter
Hans-Kristian Kjos Sørensen, cimbalom
Ruth Potter, harpe
Espen Aalberg, perkusjon
Carl Haakon Waadeland, perkusjon
Nidarosdomens jentekor
Johanne Bjørkhaug | dirigent
VELKOMMEN!

